МОЯ ТВОРЧЕСКАЯ ЛАБОРАТОРИЯ

          " Каждая цивилизация в определенном возрасте имеет возможность возвысить, или разрушить себя. Если делается выбор в пользу возвышения, то возникает импульс, позволяющий появиться учениям об утерянных законах сущего".    ( Высший разум, ченнелинг).      
                                                                            М.И. Беляев ©

Pozostaw na długo, jak się pisze. Jak słowo jest poprawnie pisane: „nie na długo” lub „nie na długo”, razem lub osobno

 1. Wideo: Płynne i oddzielne pisanie nie dotyczy przysłówków
 2. Czy razem czy osobno?
 3. Reguła „krótko” (przysłówek)
 4. Przykłady
 5. Przykłady
 6. Czy wiesz ..

Przeczytaj artykuł, aby poznać wszystkie zasady pisowni „nie” z przysłówkami.

W języku rosyjskim jest wiele słów, które dzieci w wieku szkolnym, a nawet wielu dorosłych, często nie potrafią poprawnie pisać. Czasami nawet zapamiętywanie reguł nie pomaga. Przecież ważne jest, aby zrozumieć nie tylko regułę, ale także poprawnie ją zastosować. W tym artykule przeanalizujemy, jak przeliterować słowo „ krótko ” - razem lub osobno, a także rozważyć wszystkie zasady, które mają zastosowanie do pisowni tego słowa.


W tym artykule przeanalizujemy, jak przeliterować słowo „ krótko ” - razem lub osobno, a także rozważyć wszystkie zasady, które mają zastosowanie do pisowni tego słowa

Jeśli nie wiesz, jak napisać przysłówek lub przymiotnik z cząstką „ nie ”, musisz zwrócić uwagę na kontekst. Jeśli mówimy o tym przysłówku jako oddzielnym słowie, to powinno ono być napisane razem, ponieważ przysłówek z „ nie ” jest napisany razem, a ten „ nie ” w tym przypadku jest przedrostkiem i wiemy z drugiej klasy, że przedrostek nierozłączne od korzenia.

Ale jak przeliterować słowo „na krótki czas ” lub „ nie na długo ”, jeśli „ nie ” jest cząstką? Odpowiedź jest dalej w tekście.


Jak wspomniano powyżej, w języku rosyjskim istnieje zarówno ciągła, jak i oddzielna pisownia słowa „ nie na długo ”. Należy to rozpatrywać w kontekście. W jakich przypadkach „ krótko ” jest napisane razem? Zasady i przykłady:

 • „Nie na długo” jest przysłówkiem, a przysłówek z cząstką „nie” jest napisany razem.
 • Konieczne jest pisanie razem, jeśli możesz podnieść słowo podobne w znaczeniu (synonim), które może być nie tylko jednym słowem, ale frazą. Prefiks zmienia słowo w znaczeniu przeciwnym. Jeśli tak jest w tekście, oznacza to, że musisz pisać razem.
 • Na przykład „Wyszedłem na chwilę”. Jeśli przeformułujesz to zdanie przysłówkiem bez cząstki „ nie ”, otrzymasz „Odszedłem na długi czas”. Okazuje się, że jest to przeciwieństwo tego słowa, co oznacza, że ​​musisz napisać to razem.

W tym przypadku słowo musi być zapisane razem, ponieważ oznacza „ do krótki czas „Jest synonimem, który łatwo dopasowuje słowo w tym kontekście.


W tym przypadku słowo musi być zapisane razem, ponieważ oznacza „ do  krótki czas  „Jest synonimem, który łatwo dopasowuje słowo w tym kontekście

Oddzielnie to słowo jest napisane, jeśli „ nie ” jest cząstką negatywną. Oto zasady, które pomagają zrozumieć, w jakich przypadkach „ nie na długo ” jest napisane osobno:

 • Nie możesz zastąpić tego słowa synonimem, ponieważ jego kontekst zostanie utracony w kontekście.
 • Zdanie ze zwiększoną negacją: na przykład „wszedłem, ale nie na długo”.
 • Propozycja jest przeciwna unii „ a ”: „Chcę przyjść nie na długo, ale na zawsze”.
 • Obecność słów, które odnoszą się do „ nie na długo ”: „Chcę w ogóle przyjść do ciebie przez długi czas”. W takich zdaniach istnieje opozycja, dlatego „ nie ” jest napisane oddzielnie: „W ogóle nie przyszli do nas”.

Jeśli nauczysz się zasad i zrozumiesz, jak je poprawnie zastosować, możesz pisać dowolne słowa bez błędów. Wszystko jest proste i jasne. Jeśli nadal czegoś nie rozumiesz, naucz się zasad na pamięć i spróbuj samemu robić zdania - tak, aby skonsolidować materiał objęty.

Wideo: Płynne i oddzielne pisanie nie dotyczy przysłówków

krótko lub nie długo

Czy razem czy osobno?

Jeśli przysłówek można zastąpić synonimem, jest on zapisany jednym słowem - nie na długo .
Jeśli istnieje opozycja ze związkiem „a” lub słowami „absolutnie”, „wcale” i innymi, to jest ona napisana oddzielnie - nie na długo .

Istnieją obie możliwe odpowiedzi na pytanie, jak słowo „ krótko ” jest napisane poprawnie, razem lub osobno.

Reguła „krótko” (przysłówek)

To słowo jest przysłówkiem kończącym się na -o, a przysłówki w -o, -e są pisane z „nie” razem lub oddzielnie według tej samej reguły co przymiotniki.

Oznacza to, że jeśli możesz odebrać synonim, musisz pisać razem.

Synonim nie może być jednym słowem, ale kombinacją, tylko słowo wraz z przedrostkiem „nie” powinno być znaczącym pojęciem. W tym przypadku jest on krótko napisany razem, ponieważ oznacza „na krótki czas”, to znaczy można wybrać sensowne słowo i synonim. Przedrostek „nie” zmienia znaczenie słowa na przeciwne. Sprawdź: przez długi czas - nie na długo . Tak, rzeczywiście tak jest. Więc musisz pisać razem.

Przykłady

 • Przyjdę do ciebie dzisiaj na chwilę .
 • Walentyna położyła się tylko na chwilę , ale nie miała czasu spać.
 • Nie ma sensu iść długo : cały czas potrzebny na aklimatyzację.

Reguła „nie na długo” (przysłówek + cząstka negatywna)

Przeciwnie, osobno słowo „ na długi czas ” jest pisane z negatywną cząstką „nie” w przypadku, gdy ta kombinacja nie jest przedstawiona jako integralność i dlatego nie może być zastąpiona synonimem. Może to wynikać z właściwości znaczenia samego słowa (na przykład „nie w prawo” - ale gdzie? Do lewej? Do przodu? Do tyłu?) Lub z powodu kombinacji słów w zdaniu. Zwykle zwracaj uwagę na obecność

 • sprzeciw ze związkiem „a”;
 • słowa „absolutnie” (w znaczeniu „całkowicie”), „wcale”, „wcale”, „wcale”, itp.

Rzeczywiście, w tych przypadkach niemożliwe jest zastąpienie przysłówka synonimem: „Nie przyszliśmy długo, ale przez trzy dni”. Nie możesz powiedzieć „... przez krótki czas, ale przez trzy dni”. Lub: „Długo się nie zatrzymywaliśmy”. Nie da się zastąpić synonimem: „W ogóle poszliśmy na krótki czas”.

W zdaniach z takimi słowami sugerowana jest opozycja, dlatego słowo „na długi czas” jest napisane oddzielnie z „nie”.

Przykłady

Mów głośno wszystkie przykłady, aby lepiej zapamiętać.

 • Wydaje mi się, że nie trwa to nawet długo , ale na zawsze.
 • Nie przyszli długo , skąd to wzięliście !
 • Babcia nie chodziła długo do szpitala - przez tydzień.

Czy wiesz ..

Która opcja jest poprawna?
(według statystyk z ostatniego tygodnia tylko 31% odpowiedziało poprawnie)

Cząstka _nie_ ze słowami może być zapisana razem i oddzielnie. Aby nie pomylić się podczas pisania, musisz działać w następującej kolejności:

1. Sprawdź, czy słowo jest używane bez cząstki _nie_. Jeśli nie jest używany, napisz razem.
Na przykład: nieostrożny, śmieszny. Jeśli używany bez _ne_, przejdź do następnego elementu.

2. Określ, jaka część mowy jest i zastosuj odpowiednią regułę.

Jak trochę przeliterujesz?

Bez cząstki używane jest _ne_ słowo (takie słowo istnieje od dłuższego czasu). To jest przysłówek, który kończy się na _o_. Takie przysłówki są pisane razem, jeśli można je zastąpić synonimem bez _nie_. Zobaczymy. „Krótko” można zastąpić synonimem „na krótki czas”. Wydaje się, że jeśli można zastąpić synonimem, to jakie mogą być pytania, jak przeliterować „nie na długo”. Oczywiście razem.

Ale z tym przysłówkiem nie wszystko jest takie proste. Można to interpretować na różne sposoby.

Na przykład: Kohl wyjechał na krótki czas (na krótki czas).

Kohl nie odszedł długo (to znaczy nie długo).

Słyszę gniewne pytania: „Jak to jest napisane przez chwilę?”

I wszystko jest bardzo proste. Jeśli umieścimy w przysłówku znaczenie „nie przez długi okres czasu”, to piszemy osobno. Jeśli mamy na myśli „przez krótki czas”, to wszystko.

Oto chytry przysłówek!

Na przykład „nie w prawo” - ale gdzie?
Do lewej?
Do przodu?
Do tyłu?
Która opcja jest poprawna?
Jak trochę przeliterujesz?
Słyszę gniewne pytania: „Jak to jest napisane przez chwilę?
    © Беляев М.И., "МИЛОГИЯ"
           Сайт ЯВЛЯЕТСЯ ТВОРЧЕСКОЙ МАСТЕРСКОЙ АВТОРА, открытой для всех посетителей. Убедительная просьба сообщать  о всех замеченных ошибках, некорректных формулировках.
          Книги " Основы милогии ", " Милогия " могут  быть высланы в Ваш адрес наложенным платежом,
e-mail: [email protected]