МОЯ ТВОРЧЕСКАЯ ЛАБОРАТОРИЯ

          " Каждая цивилизация в определенном возрасте имеет возможность возвысить, или разрушить себя. Если делается выбор в пользу возвышения, то возникает импульс, позволяющий появиться учениям об утерянных законах сущего".    ( Высший разум, ченнелинг).      
                                                                            М.И. Беляев ©

Pozostaw na długo, jak się pisze. Jak słowo jest poprawnie pisane: „nie na długo” lub „nie na długo”, razem lub osobno

 1. Wideo: Płynne i oddzielne pisanie nie dotyczy przysłówków
 2. Czy razem czy osobno?
 3. Reguła „krótko” (przysłówek)
 4. Przykłady
 5. Przykłady
 6. Czy wiesz ..

Przeczytaj artykuł, aby poznać wszystkie zasady pisowni „nie” z przysłówkami.

W języku rosyjskim jest wiele słów, które dzieci w wieku szkolnym, a nawet wielu dorosłych, często nie potrafią poprawnie pisać. Czasami nawet zapamiętywanie reguł nie pomaga. Przecież ważne jest, aby zrozumieć nie tylko regułę, ale także poprawnie ją zastosować. W tym artykule przeanalizujemy, jak przeliterować słowo „ krótko ” - razem lub osobno, a także rozważyć wszystkie zasady, które mają zastosowanie do pisowni tego słowa.


W tym artykule przeanalizujemy, jak przeliterować słowo „ krótko ” - razem lub osobno, a także rozważyć wszystkie zasady, które mają zastosowanie do pisowni tego słowa

Jeśli nie wiesz, jak napisać przysłówek lub przymiotnik z cząstką „ nie ”, musisz zwrócić uwagę na kontekst. Jeśli mówimy o tym przysłówku jako oddzielnym słowie, to powinno ono być napisane razem, ponieważ przysłówek z „ nie ” jest napisany razem, a ten „ nie ” w tym przypadku jest przedrostkiem i wiemy z drugiej klasy, że przedrostek nierozłączne od korzenia.

Ale jak przeliterować słowo „na krótki czas ” lub „ nie na długo ”, jeśli „ nie ” jest cząstką? Odpowiedź jest dalej w tekście.


Jak wspomniano powyżej, w języku rosyjskim istnieje zarówno ciągła, jak i oddzielna pisownia słowa „ nie na długo ”. Należy to rozpatrywać w kontekście. W jakich przypadkach „ krótko ” jest napisane razem? Zasady i przykłady:

 • „Nie na długo” jest przysłówkiem, a przysłówek z cząstką „nie” jest napisany razem.
 • Konieczne jest pisanie razem, jeśli możesz podnieść słowo podobne w znaczeniu (synonim), które może być nie tylko jednym słowem, ale frazą. Prefiks zmienia słowo w znaczeniu przeciwnym. Jeśli tak jest w tekście, oznacza to, że musisz pisać razem.
 • Na przykład „Wyszedłem na chwilę”. Jeśli przeformułujesz to zdanie przysłówkiem bez cząstki „ nie ”, otrzymasz „Odszedłem na długi czas”. Okazuje się, że jest to przeciwieństwo tego słowa, co oznacza, że ​​musisz napisać to razem.

W tym przypadku słowo musi być zapisane razem, ponieważ oznacza „ do krótki czas „Jest synonimem, który łatwo dopasowuje słowo w tym kontekście.


W tym przypadku słowo musi być zapisane razem, ponieważ oznacza „ do  krótki czas  „Jest synonimem, który łatwo dopasowuje słowo w tym kontekście

Oddzielnie to słowo jest napisane, jeśli „ nie ” jest cząstką negatywną. Oto zasady, które pomagają zrozumieć, w jakich przypadkach „ nie na długo ” jest napisane osobno:

 • Nie możesz zastąpić tego słowa synonimem, ponieważ jego kontekst zostanie utracony w kontekście.
 • Zdanie ze zwiększoną negacją: na przykład „wszedłem, ale nie na długo”.
 • Propozycja jest przeciwna unii „ a ”: „Chcę przyjść nie na długo, ale na zawsze”.
 • Obecność słów, które odnoszą się do „ nie na długo ”: „Chcę w ogóle przyjść do ciebie przez długi czas”. W takich zdaniach istnieje opozycja, dlatego „ nie ” jest napisane oddzielnie: „W ogóle nie przyszli do nas”.

Jeśli nauczysz się zasad i zrozumiesz, jak je poprawnie zastosować, możesz pisać dowolne słowa bez błędów. Wszystko jest proste i jasne. Jeśli nadal czegoś nie rozumiesz, naucz się zasad na pamięć i spróbuj samemu robić zdania - tak, aby skonsolidować materiał objęty.

Wideo: Płynne i oddzielne pisanie nie dotyczy przysłówków

krótko lub nie długo

Czy razem czy osobno?

Jeśli przysłówek można zastąpić synonimem, jest on zapisany jednym słowem - nie na długo .
Jeśli istnieje opozycja ze związkiem „a” lub słowami „absolutnie”, „wcale” i innymi, to jest ona napisana oddzielnie - nie na długo .

Istnieją obie możliwe odpowiedzi na pytanie, jak słowo „ krótko ” jest napisane poprawnie, razem lub osobno.

Reguła „krótko” (przysłówek)

To słowo jest przysłówkiem kończącym się na -o, a przysłówki w -o, -e są pisane z „nie” razem lub oddzielnie według tej samej reguły co przymiotniki.

Oznacza to, że jeśli możesz odebrać synonim, musisz pisać razem.

Synonim nie może być jednym słowem, ale kombinacją, tylko słowo wraz z przedrostkiem „nie” powinno być znaczącym pojęciem. W tym przypadku jest on krótko napisany razem, ponieważ oznacza „na krótki czas”, to znaczy można wybrać sensowne słowo i synonim. Przedrostek „nie” zmienia znaczenie słowa na przeciwne. Sprawdź: przez długi czas - nie na długo . Tak, rzeczywiście tak jest. Więc musisz pisać razem.

Przykłady

 • Przyjdę do ciebie dzisiaj na chwilę .
 • Walentyna położyła się tylko na chwilę , ale nie miała czasu spać.
 • Nie ma sensu iść długo : cały czas potrzebny na aklimatyzację.

Reguła „nie na długo” (przysłówek + cząstka negatywna)

Przeciwnie, osobno słowo „ na długi czas ” jest pisane z negatywną cząstką „nie” w przypadku, gdy ta kombinacja nie jest przedstawiona jako integralność i dlatego nie może być zastąpiona synonimem. Może to wynikać z właściwości znaczenia samego słowa (na przykład „nie w prawo” - ale gdzie? Do lewej? Do przodu? Do tyłu?) Lub z powodu kombinacji słów w zdaniu. Zwykle zwracaj uwagę na obecność

 • sprzeciw ze związkiem „a”;
 • słowa „absolutnie” (w znaczeniu „całkowicie”), „wcale”, „wcale”, „wcale”, itp.

Rzeczywiście, w tych przypadkach niemożliwe jest zastąpienie przysłówka synonimem: „Nie przyszliśmy długo, ale przez trzy dni”. Nie możesz powiedzieć „... przez krótki czas, ale przez trzy dni”. Lub: „Długo się nie zatrzymywaliśmy”. Nie da się zastąpić synonimem: „W ogóle poszliśmy na krótki czas”.

W zdaniach z takimi słowami sugerowana jest opozycja, dlatego słowo „na długi czas” jest napisane oddzielnie z „nie”.

Przykłady

Mów głośno wszystkie przykłady, aby lepiej zapamiętać.

 • Wydaje mi się, że nie trwa to nawet długo , ale na zawsze.
 • Nie przyszli długo , skąd to wzięliście !
 • Babcia nie chodziła długo do szpitala - przez tydzień.

Czy wiesz ..

Która opcja jest poprawna?
(według statystyk z ostatniego tygodnia tylko 31% odpowiedziało poprawnie)

Cząstka _nie_ ze słowami może być zapisana razem i oddzielnie. Aby nie pomylić się podczas pisania, musisz działać w następującej kolejności:

1. Sprawdź, czy słowo jest używane bez cząstki _nie_. Jeśli nie jest używany, napisz razem.
Na przykład: nieostrożny, śmieszny. Jeśli używany bez _ne_, przejdź do następnego elementu.

2. Określ, jaka część mowy jest i zastosuj odpowiednią regułę.

Jak trochę przeliterujesz?

Bez cząstki używane jest _ne_ słowo (takie słowo istnieje od dłuższego czasu). To jest przysłówek, który kończy się na _o_. Takie przysłówki są pisane razem, jeśli można je zastąpić synonimem bez _nie_. Zobaczymy. „Krótko” można zastąpić synonimem „na krótki czas”. Wydaje się, że jeśli można zastąpić synonimem, to jakie mogą być pytania, jak przeliterować „nie na długo”. Oczywiście razem.

Ale z tym przysłówkiem nie wszystko jest takie proste. Można to interpretować na różne sposoby.

Na przykład: Kohl wyjechał na krótki czas (na krótki czas).

Kohl nie odszedł długo (to znaczy nie długo).

Słyszę gniewne pytania: „Jak to jest napisane przez chwilę?”

I wszystko jest bardzo proste. Jeśli umieścimy w przysłówku znaczenie „nie przez długi okres czasu”, to piszemy osobno. Jeśli mamy na myśli „przez krótki czas”, to wszystko.

Oto chytry przysłówek!

Na przykład „nie w prawo” - ale gdzie?
Do lewej?
Do przodu?
Do tyłu?
Która opcja jest poprawna?
Jak trochę przeliterujesz?
Słyszę gniewne pytania: „Jak to jest napisane przez chwilę?
Где купить автомобильный держатель iphone 4

К сожалению, в свое время я не получил никакого образования - закончил 9 классов и все. Поэтому мне не оставалось ничего, как найти работу без образования, и устроился таксистом. Сразу же мне понадобился

Тур по Украине

В последнее время, люди выезжая отдыхать в отпусках, стараются не просто полежать в комфортной гостинице, или на теплом песке, а как можно сильнее слиться с природой, ощутить ее дух и набраться ее

Где купить бленду для фотоаппарата

Я себе заказывал здесь бленду вот для фотоаппарата, заказывал бленду EW-60C для Canon EF-S 18-55mm f/3. 5-5. 6, материал у нее пластик,

Линолеум
Роль напольных покрытий в вопросах оформления и обустройства помещений с любым функциональным назначением просто огромна. Но тут следует понимать, что при выборе подходящего материалы следует учитывать

Надежное агентство недвижимости
Продавая или покупая недвижимое имущество, не всегда удается избежать трудностей собственникам, которые делают это самостоятельно. Препятствием для купли-продажи могут служить: зарегистрированные на

Английский для начинающих детей
В наше время ни у кого не возникает сомнений в необходимости изучения английского языка. Конечно, порою бывает достаточно сложно заставить ребенка часами сидеть за учебниками и словарями, а особенно непросто

Как учить английский язык
Некоторые из моих студентов просто обожают учить английский язык самостоятельно. Каждый день они часами делают упражнения из учебников, читают книги на английском или смотрят телевизионные сериалы. Это

Свадебный торт
У вас намечается свадьба? Вы хотите соблюсти все приличия и приобрести все атрибуты? Нет ничего проще! В нашей компании вы можете заказать свадебный торт Киев. Торт не только испекут вовремя и без мастики,

Диплом
Благодаря открывшимся сегодня возможностям, каждый житель Махачкалы может, вместо того чтобы протирать штаны в скучных студенческих аудиториях, взять и просто купить диплом в Махачкале в готовом виде.

    © Беляев М.И., "МИЛОГИЯ"
           Сайт ЯВЛЯЕТСЯ ТВОРЧЕСКОЙ МАСТЕРСКОЙ АВТОРА, открытой для всех посетителей. Убедительная просьба сообщать  о всех замеченных ошибках, некорректных формулировках.
          Книги " Основы милогии ", " Милогия " могут  быть высланы в Ваш адрес наложенным платежом,
e-mail: [email protected]