МОЯ ТВОРЧЕСКАЯ ЛАБОРАТОРИЯ

          " Каждая цивилизация в определенном возрасте имеет возможность возвысить, или разрушить себя. Если делается выбор в пользу возвышения, то возникает импульс, позволяющий появиться учениям об утерянных законах сущего".    ( Высший разум, ченнелинг).      
                                                                            М.И. Беляев ©

Jak pisać hokej

  1. Hokku Matsuo Basho
  2. W haiku dusza jest ważniejsza niż forma
  3. Hawk jest najlepszym trenerem dla umysłu i wyobraźni.

Przyjaciele ponownie witają cię na portalu nauki i samorozwoju, a dziś ponownie poznamy niezwykłą poezję hokejową Przyjaciele ponownie witają cię na portalu nauki i samorozwoju, a dziś ponownie poznamy niezwykłą poezję hokejową. Ostatnim razem dyskutowaliśmy o tym, jak pisać dokładnie Rosyjskie haiku , a teraz starajmy się dokładniej wniknąć w prawdziwe tradycyjne japońskie tradycje pisania tych wspaniałych wierszy, ponieważ ten kierunek poezji powstał jednak w tym niezwykłym wschodnim kraju w średniowieczu.

Zwykle twierdzi się, że gatunek hokeja powstał w XV wieku. I styl X okku dosłownie przetłumaczony z japońskiego jako „ linie startowe”.

Początkowo takie wiersze były zazwyczaj pisane w gatunku „ renga ”, co tłumaczono jako „łączone linie”, ale dość szybko hokej został napisany oddzielnie jako niezależne wiersze i stał się dość dobrze znanym rodzajem poezji w ówczesnej Japonii.

Hokku Matsuo Basho

Jednym z najbardziej znanych i błyskotliwych poetów,

którzy pisali w stylu hokeja i rengy, był Matsuo Basho ( 1644-1694). Uważany jest za pierwszego, który osobno rozpoczął pisanie triadt i jednego z najlepszych pisarzy haiku w historii.

Sam Basho zalecił rozpoczęcie pisania hokeja od wglądu w wewnętrzne życie obiektu lub zjawiska , a potem poeta musiał po prostu przenieść ten stan na papier. Jeśli zrobisz to prosto i zwięźle, będzie to dobry hokej.

Basho mówił o stanie „sabi”, co w tłumaczeniu oznacza „oświeconą samotność” , pozwala poecie zobaczyć wewnętrzne piękno rzeczy i zjawisk, wyrażonych nawet w bardzo prostych formach. Sam Basho zawsze żył skromnie i dużo podróżował, nie mając prawie żadnej własności, chociaż był raczej szlachetnego pochodzenia. Do tej pory pozostaje jednym z najwybitniejszych wzorców dla początkujących poetów, przeczytaj kilka jego hokejów ...

Stary staw.
Żaba wskoczyła do wody.
Splash w ciszy.

Pożegnalne wiersze
na fan, chciałem napisać -
Złamał się w dłoni.

Pospiesz się, przyjaciele!
Chodźmy na pierwszy śnieg, żeby wędrować,
Dopóki nie upadniemy.

Inną z najważniejszych postaci w historii Hokku był Masaoka Shiki (1867-1902), to on wprowadził inną alternatywną nazwę „haiku” (haiku), co oznacza „komiczne wersety” . Masaoka Shiki ogłosił zasadę obiektywności jako najważniejszą, to znaczy obrazy i tematy haiku powinny być wzięte z mojego prawdziwego doświadczenia, a nie z wyobraźni.

Również w jego rozumieniu konieczne było, jeśli to możliwe, usunięcie postaci samego poety i jego osądu z tekstu haiku, a także zminimalizowanie epitetów i złożonych słów. Oto kilka jego słynnych haiku:

Czyszczę gruszkę
słodkie krople soku
czołganie się po ostrzu noża

Zabił pająka
i stało się tak samotne
w chłodzie nocy

Gruszki w rozkwicie ...
iz domu po bitwie
tylko ruiny

Dlatego teraz będziemy nazywać nasze wiersze dokładnie hokejem, a nie haiku, aby nie ograniczać tematów pisania do śmiesznych i komicznych, ponieważ sam wolę pisać dość często na różne tematy filozoficzne.

Chciałbym także rozwodzić się nad klasycznym zaleceniem pisania hokeja w 3 liniach i 17 sylab .

Pisanie w 3 liniach praktycznie nie jest nawet omawiane, daje hokejowi niezwykły rytm i odróżnia go od innych rodzajów poezji. Ale mimo to czasami są ludzie, którzy piszą hokeja nawet w 1 linii, ale jest bardziej prawdopodobne, że spowoduje to więcej szkód dla hokeja niż dobra, więc zatrzymamy się na 3 liniach.

Istnieją różne opcje zaleceń, które powinny być napisane w różnych liniach hokeja, na przykład:

1) Pierwsza linia mówi, co zostanie omówione.

2) Drugi ujawnia znaczenie pierwszego.

3) Trzeci wiersz stanowi nieoczekiwany wniosek z tego wszystkiego.

Co za głupsza ciemność!

Chciałem złapać świetlika -

i wpadł na cierń.

Matsuo Basho

Lub taki standardowy przykład:

Ogrodzenie cmentarne
Nie mogę się już powstrzymać
Głowa tulipanów!

Ten hokej zawiera również opozycję żywych i nieożywionych przedmiotów, co również zapewnia dobrą różnorodność i kontrast w hokeju. Ale w każdym razie jest bardzo mile widziane, gdy jedna z linii zmienia istotę samego hokeja .

Istnieją inne opcje lokalizacji znaczenia w wierszach. Łatwo jest zrobić odwrotnie, ponieważ często tylko pierwsza linia jest wystarczająca do wskazania hokeja, a pozostałe linie mogą już podsumować nieoczekiwany wynik. Na przykład:

Śpiewa cykadę.

Ale mój stary ojciec jest

Głuchy ...

Masaoka Shiki

Ale z sylabami w hokeju znacznie mniej pewności. Tak, hokej jest zazwyczaj napisany w 17 sylabach, a mianowicie 5 z nich w pierwszej linii, 7 w drugiej i ponownie 5 sylab w trzeciej linii.

Ale to jest ideał, ale w praktyce nawet sam wielki Basho czasami nie stosował się do tego schematu, a nie tylko on, ale inne klasyki hokeja również odchodzą od tradycyjnego rozmiaru.

W haiku dusza jest ważniejsza niż forma

Istnieje również wiele zaleceń, aby nie koncentrować się zbytnio na tym aspekcie pisania, ponieważ w hokeju dusza jest ważniejsza niż forma zewnętrzna , wciąż pamiętasz, że zgodnie z tradycją, w hokeju nawet rym nie jest ważny. Tak więc w imię dobrego hokeja można to pominąć.

Ale to nie wszystko, wielu badaczy i filologów zauważa również, że samo pisanie w japońskich hieroglifach różni się znacznie od pisania w innych językach pod względem czasu trwania, rytmu i informatywności.

Na przykład problemy mogą pojawić się nawet podczas pisania po rosyjsku lub angielsku, zazwyczaj uważa się, że średnio, aby utrzymać tę samą informatywność jak w japońskim analogie, konieczne jest pisanie po rosyjsku trochę dłużej i więcej sylab , na przykład w języku angielskim, przeciwnie, w skrócie .

Ponadto zazwyczaj te same japońskie hieroglify mają więcej różnych znaczeń niż w języku rosyjskim, na przykład ten sam hieroglif może oznaczać „wieczór” jako porę dnia i nastrój, na przykład „żal”.

Dlatego, aby stworzyć coś znaczącego, z lekkim subtelnym odcieniem nastroju hokeja, łatwiej jest po japońsku , ale jak mówią, nie szukamy łatwych sposobów, więc wolę trzymać się tradycyjnego rozmiaru podczas pisania na lodzie i po rosyjsku.

Hawk jest najlepszym trenerem dla umysłu i wyobraźni.

I okazuje się, że pisanie dla nas hokeja zamienia się w jeszcze większą gimnastykę dla umysłu niż dla samych Japończyków, ponieważ musimy dopasować całe piękno uczuć naszej zbyt dużej i szerokiej duszy do jeszcze mniejszej liczby słów.

Ogólnie rzecz biorąc, hokej jak dawno temu, rozwija się niezwykłe i indywidualne myślenie , więc teraz pisanie hokeja jest używane nawet w psychoterapii, ponieważ pisząc hokeja, osoba pisze głównie nie słowami, ale obrazami i uczuciami . Dlatego, gdy intelekt zanika w tle, mówią, że możesz nawet usłyszeć swoją duszę, cóż, lub przynajmniej zrelaksować się i odpocząć moralnie od nadmiernego myślenia.

Prawdopodobnie jednym z najbardziej niezwykłych i pozytywnych wpływów tradycyjnego japońskiego haiku jest zdolność do otwierania duszy i pozwalania na twórcze inspiracje. I to jest naprawdę wspaniała umiejętność, ponieważ wiadomo, że wszystkie największe odkrycia, obrazy, wiersze, muzyka i wiele innych wyszło na jaw w ten sposób, a nie przez intensywne rozważania, które często tylko utrudniają pojawienie się twojej pierwotnej i czystej twórczej energii. .

Rzeczywiście, jak mówią estetycy, arcydzieła prawie nigdy nie są tworzone przez po prostu doskonałe techniki i wzorzyste prace , więc chcę nauczyć się słyszeć siebie i tworzyć arcydzieła we wszystkim, co robisz, a nie tylko dobrze wykonywać swoją pracę. Cóż, do tego polecam mniej się bać, eksperymentować i relaksować się bardziej, i oczywiście nie zapomnieć trenować w składzie wierszy hokejowych.

Cóż, aby wyposażyć cię całkowicie „w zęby” i uczynić cię niemal profesjonalistą mądrości wersyfikacji, następnym razem dam ci wiele pozostałych tradycyjnych japońskich zalecenia haiku , i wreszcie dać dużo różnych przykłady moich osobistych wierszy hokejowych w języku rosyjskim na różne tematy, od prostej natury po złożoną filozofię.

    © Беляев М.И., "МИЛОГИЯ"
           Сайт ЯВЛЯЕТСЯ ТВОРЧЕСКОЙ МАСТЕРСКОЙ АВТОРА, открытой для всех посетителей. Убедительная просьба сообщать  о всех замеченных ошибках, некорректных формулировках.
          Книги " Основы милогии ", " Милогия " могут  быть высланы в Ваш адрес наложенным платежом,
e-mail: [email protected]